Najciekawsze zabytki Sorkwit

Sorkwity to niewielka, lecz wyjątkowo malownicza miejscowość położona na Mazurach w gminie Sorkwity. Wieś tę każdego roku odwiedzają setki turystów z całego kraju, pragnący aktywnego wypoczynku na łonie natury. Położone w pobliżu jezioro Lampackie stanowi miejsce spotkań kajakarzy i miłośników spotów wodnych w ogóle. Chociaż jednak Sorkwity kojarzą się głownie z kajakarstwem, nie jest to jedyna dostępna tutaj turystom atrakcja. Poza jeziorami i rzekami znajdują się tutaj również rozliczne szlaki turystyczne zarówno piesze, jak i rowerowe oraz cały szereg cennych i budzących niesamowite wrażenia zabytków.

Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym i najchętniej odwiedzanym przez turystów zabytkiem Sorkwit jest znajdujący się nad jeziorem Lampackim [sprawdź na: wikipedia.org] neogotycki pałac. Te przepiękny, wybudowany w połowie dziewiętnastego wieku pałac dotknęła bardzo burzliwa historia. Mimo iż ta imponująca budowla powstała po 1850 roku, to jednak historia wcześniej tutaj istniejącego majątku ziemskiego sięga aż średniowiecza. Jej znamiona widoczne są po dziś dzień. Obecnie dostępny jako dom wczasowy budynek, jest rekonstrukcją strawionej pożarem zabytkowej budowli. Znajdujące się tutaj zabytkowe elementy wystroju, oddają różnorodność stylów panujących na przestrzeni wieków, stąd na przykład późnorenesansowy ołtarz czy barokowa chrzcielnica.

Kolejną wartą zobaczenia atrakcją turystyczną Sorkwit jest kościół ewangelicki. Zabytki sakralne, to zawsze wyjątkowo atrakcyjne obiekty architektury. Tak też jest i w tym przypadku. Pierwsze wzmianki o znajdującej się w miejscu obecnego kościoła budowli sięgają aż piętnastego wieku. Poza wyżej wymienionymi zabytkami w Sorkwitach znajduje się również zabytkowy cmentarz czy pochodząca z dziewiętnastego wieku przykościelna pastorówka.

Wybierając się na urlop, czy nawet tylko weekend do tej malowniczej wsi, warto wcześniej zarezerwować noclegi. Sorkwity bowiem, szczególnie w okresie letnim są oblegane przez turystów z całego kraju, pragnących nie tylko aktywnego wypoczynku, ale przede wszystkim ciszy i spokoju. Tutejsza baza noclegowa, to głównie domki letniskowe i pola namiotowe [sprawdź na: meteor-turystyka.pl]. Wśród nich znajdują się zarówno większe, kilkupokojowe drewniane chatki dla całych rodzin, jak i mniejsze dwuosobowe. Rezerwacji warto dokonać wcześniej, gdyż przybywając na miejsce bez uprzedniego zgłoszenia, turysta może mieć kłopot ze znalezieniem wolnej kwatery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>